Gıdalar ve besin takviyeleri hakkındaki söylentileri dinleyin; hafıza, dikkat süresi ve beyin işlevini artırmak, odaklanmayı arttırmak ve keskinleştirmek için her şeyi yapabileceğinize inanıyoruz.

Fakat gerçekten işe yarıyor mu? Yaşlarımızı inkâr ediyor olsak da vücudumuz da bizimle birlikte yaşlanıyor. İyi haber, beslenme alışkanlığınıza “akıllı” yiyecekler ve içecekler eklerseniz, sağlıklı bir beyinle yaşamınızı sürdürme şansınızı artırabilirsiniz.

Kafein Daha Fazla Uyarı Oluşturabilir

IQ seviyesini artırmak veya daha akıllı hale getirmek için sihirli bir ilaç bulunmamaktadır ancak kafein gibi bazı maddeler size enerji verir ve konsantre olmanıza yardımcı olur. Kafein içeren kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçlarda bunu sağlayabilir.

Şeker Tüketimi Artırabilir

Şeker beyninizin tercih ettiği yakıt kaynağıdır. Hafızaya, düşünmeye ve zihinsel kabiliyete kısa vadeli bir destek sunması mümkündür.

Kahvaltıyı Önemseyin

Kahvaltıyı atlamak için cazip mi geliyor? Araştırmalar, kahvaltı yapmanın kısa süreli hafıza ve dikkati artırabileceğini bulmuştur. Kahvaltı yapan öğrenciler yapmayan öğrencilerden daha iyi performans gösterirler. Araştırmacıların beyin ihtiyaç duyduğu gıda listesinin başında bulunan gıdaların, yüksek lifli tahıllar, süt ve meyveler içerdiğini söylüyor. Aşırıya kaçmayın; Araştırmacılar aynı zamanda yüksek kalorili kahvaltıların yoğunlaşmayı engellediğini keşfettiler.

Balık Beyine Güç Verir

Balıkta beyin sağlığı için önemli olan protein kaynağı ve yağ asitleri açısından zengin olan omega-3 bulunur. Bu sağlıklı yağların beyine inanılmaz güç verir. Zihinsel düşüşü yavaşlatır ve özellikle yaşlandıkça hafızayı arttırmada hayati bir rol oynar. Beyin ve kalp sağlığı için haftada iki porsiyon balık tüketin.

ginseng

Fıstık ve Çikolata Tüketin

Fındık ve tohumlar, bazı çalışmalarda yaşlanma sürecinizde daha az bilinçsel düşüşe neden olan antioksidan E vitamininin iyi kaynaklarıdır. Ayrıca çikolata diğer güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve konsantrasyonu artıracak kafein gibi doğal uyarıcılar içerir. Aşırı kalorili, yağlı veya şekersiz olarak asgari bir miktarda ihtiyaç duyduğunuz tüm vitaminleri elde etmek için günde bir avuç ve fındık ve çikolatanın tadını çıkarın.

Avokado ve Kepekli Tahıllar

Vücuttaki her organ, kan akışına, özellikle de kalp ve beyne bağlıdır. Bütün tahıllarda olduğu gibi avokado gibi meyveler, kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir ve kolestrolü dengeye sokabilir. Bu, plak oluşma riskinizi azaltır ve kan akışını arttırarak beyin hücrelerini ateşlemenin basit ve kolay bir yolunu sunar. Patlamış mısır ve kepekli buğday gibi kepekli tahıllar besin lifi ve E vitamine de katkıda bulunur. Avokadolar yağlı olmasına rağmen sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olan doymamış yağ bulundurur.

Yaban Mersini Çok Besleyici

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yaban mersininin beyindeki serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korunmasına yardımcı olabileceğini ve Alzheimer hastalığı veya bunama gibi yaşla ilişkili durumların etkilerini azaltabileceğini gösteriyor. Araştırmalar ayrıca, yaban mersini bakımından zengin diyetlerin yaşlanan farelerin öğrenme ve kas fonksiyonlarını geliştirdiğini ve onları zihinsel olarak daha genç farelere eşit hale getirdiğini gösteriyor.

Sağlıklı Beslemenin Faydaları

İlginç gelebilir ama doğru: Beslenme düzeniniz içinde gerekli besin maddeleri yoksa konsantre olma kabiliyetinize zarar verebilir. Çok fazla yemek ya da çok az yemek, odaklanmanıza engel olabilir. Ağır bir yemek yorgun hissetmenize neden olabilir, oysa az kalori ile iyi bir şekilde doyabilirsiniz.

Beyninizden yararlanın: Çok çeşitli sağlıklı besinler ile dengeli bir diyet yapın.

Vitaminler, Mineraller ve Takviyeler

B, C, E, beta-karoten ve magnezyum gibi vitamin takviyelerinin beyin güçlendirici gücü hakkındaki raporların birçoğu umut verici olsa da, takviyeler yalnızca belirli besin maddelerinden yoksun insanlar için yararlıdır. Bazı araştırmacılar, ginseng, çinko ve vitamin, mineral ve bitki kombinasyonlarının beyin üzerindeki etkileri konusunda ihtiyatla iyimser davranıyorlar ancak yine de daha fazla kanıta ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda doktorunuza danışın.

Büyük Bir Gün İçin Hazır Olun

Konsantre olma yeteneğinizi artırmak mı istiyorsunuz? Güne % 100 meyve suyu, tahıl püresi ve bir fincan kahve ile başlayın. İyi dengelenmiş bir yemek yemenin yanı sıra, uzmanlar da şu önerileri sunmaktadır:

  • İyi bir uyku çekin.
  • Düşünmeyi keskinleştirmeye yardımcı olmak için egzersiz yapın.
  • Aklı başında düşünmek ve rahatlamak için meditasyon yapın.